Fizyka w czasach Józefa Piłsudskiego
wykład popularnonaukowyKiedy wyobrażamy sobie świat w 1918 roku, gdy Polska odzyskiwała niepodległość, pomyślimy być może o Józefie Piłsudskim na pięknym koniu, być może o żołnierzach z bagnetami na karabinach lub biednej wiejskiej chacie bez bieżącej wody.
A czym w tym czasie zajmowali się fizycy?
Zapraszamy na odcinek "Fizyka w czasach Piłsudskiego", z którego dowiesz się jak daleko naukowcy tego okresu, także polscy, wykraczali w swojej pracy poza codzienne realia epoki i co z tego pozostało do dziś.
dr Krzysztof Wójcik
wykładowcaDr Krzysztof Wójcik jest pracownikiem naukowym w IFM PAN. Od lat szkolnych zafascynowany światem kwantowym, w swojej pracy naukowej zajmuje się rozwijaniem teorii zjawisk spowodowanych domieszkami magnetycznymi w różnych materiałach, a także egzotycznymi materiałami, których własności kształtowane są przez kwantowe fluktuacje i oddziaływania między elektronami. Celem jest zrozumienie nietypowych własności magnetycznych i zagadkowych przypadków nadprzewodnictwa obserwowanych w eksperymentach za pomocą teorii na tyle prostych, by umożliwiały wyciąganie wniosków dotyczących innych materiałów. Badania są realizowane w ramach projektu NCN Sonata Teoria kwantowej krytyczności na powierzchni, którego dr Wójcik jest kierownikiem.