Jak magnesy wirusy łapać pomagają
wykład popularnonaukowyWykład pt.
Jak magnesy wirusy łapać pomagają dr hab. Maciej Urbaniak(06.06.2024)
Skuteczne zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób wymaga znajomości stanu zdrowotnego populacji. Jednym ze sposobów jego określenia jest małoinwazyjne badanie krwi, wydzielin ustrojowych etc. Standardowo testy przeprowadza się w warunkach laboratoryjnych ale obecnie coraz powszechniejsze stają się testy typu laboratorium czipowego, nawet takie które pacjent przeprowadzać może samodzielnie, podobnie jak stosowane od dziesięcioleci testy glukozowe.
W ostatnich latach wiele wysiłku poświęca się opracowaniu metod kontrolowanego transportu badanych materiałów w skali sub-milimetrowej. Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie miniaturowych, o grubościach rzędu setnych części mikrometra, magnesów wraz z magnetycznymi kulkami o rozmiarach mikrometrowych, które potrafią selektywnie przyłączać do swojej powierzchni poszukiwane wskaźniki choroby, np. wirusy. Z wykorzystaniem zewnętrznego pola magnetycznego ruch takich kulek sterowany może być z mikrometrową precyzją.
W swoim wykładzie opowiem Państwu jak stosując nowoczesne metody nanotechnologii staramy się opracować nowe cienkowarstwowe materiały do zastosowań w diagnostyce medycznej.
Maciej Urbaniak jest adiunktem w Zakładzie Cienkich Warstw w Instytucie Fizyki Molekularnej PAN. Jego badania dotyczą właściwości cienkich warstw magnetycznych uzyskiwanych metodą rozpylania katodowego. W szczególności bada układy z prostopadłą anizotropią magnetyczną na bazie kobaltu i ich zastosowania w magnetoforezie.