COSSMAT - Centre for COmplex Systems and Smart MATerials
Koordynator: prof. dr hab. Krzysztof Witold Wojciechowski
Uczestnicy:
-
Research Group of Working Fluids, Department of Energy Engineering, Faculty of Mechanical Engineering,
Budapest University of Technology and Economics, Węgry,
Kierownik: prof. dr hab. Attila R. Imre -
Department of Civil Engineering,
National Cheng Kung University, Tajwan,
prof. dr Yun-Che Wang - T.C. Lim Group,
Kierownik zakładu: prof. dr Teik-Cheng Lim - Auxetic Materials Research Group, Materials and Engineering Research Institute,
Sheffield Hallam University, United Kingdom,
Kierownik Zakładu: prof. dr Andrew Alderson - Instytut Mechaniki Stosowanej, Wydział Inżynierii Mechanicznej,
Politechnika Poznańska,
dr hab. Tomasz Stręk, prof. PP - Zakład Fizyki Materiałowej i Medycznej, Instytut Fizyki,
Uniwersytet Zielonogórski,
Kierownik Zakładu: prof. dr hab. Mirosław Dudek - Zakład Fizyki Ciekłych Kryształów (Z6),
Kierownik Zakładu: prof. dr hab. Arkadiusz Brańka - Grupa Symulacji Komputerowych, Zakład Fizyki Ciała Stałego,
Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, Politechnika Gdańska,
Kierownik Zakładu: prof. dr hab. Jarosław Rybicki - Zakład Fizyki Komputerowej Układów Złożonych (Z10),
Kierownik Zakładu: prof. dr hab. Krzysztof Witold Wojciechowski
Centrum Układów Złożonych i Materiałów Inteligentnych powołano w celu integracji środowiska naukowego oraz prowadzenia wspólnej działalności badawczej w obszarze miękkiej materii. Do zasadniczych kierunków działalności Centrum należą:
- Badania naukowe. Prowadzenie badań układów złożonych i materiałów inteligentnych, a w szczególności: auksetyków i pokrewnych układów o własnościach anomalnych, cieczy prostych i złożonych, ciekłych kryształów, kompozytów, polimerów supramolekularnych oraz przewodników superjonowych. Poszukiwanie nowych metod badawczych, zjawisk fizycznych i materiałów dla współczesnej nauki i nowoczesnej technologii.
- Kształcenie. Wspieranie rozwoju naukowego członków Centrum poprzez organizowanie seminariów, szkół i konferencji oraz współpracę z krajowymi (głównie z Wielkopolski) i zagranicznymi ośrodkami uniwersyteckimi w kształceniu studentów i doktorantów na poziomie międzynarodowym.
- Tworzenie sieci i współpraca z przemysłem. Poszukiwanie nowych form współpracy i finansowania, w tym tworzenie krajowych i międzynarodowych sieci realizujących wspólne programy badawcze i rozwijanie roli Centrum jako partnera dla polskiego (szczególnie w Wielkopolsce) przemysłu.
- Współpraca zagraniczna i regionalna. Współpraca z wiodącymi ośrodkami w kraju (głównie z Wielkopolski) i zagranicą, polegająca na wysyłaniu i przyjmowaniu młodych naukowców na staże naukowe i szkolenia w zakresie nowych technik badawczych.
- Zdobywanie środków finansowych. Zabieganie o środki finansowe w ramach krajowych i zagranicznych projektów badawczych, niezbędnych do rozwoju bazy aparaturowej związanej z nowymi kierunkami badań, oraz zatrudnianiu w Centrum zarówno wybitnych i doświadczonych jak i młodych i zdolnych naukowców.