Organizowane i współorganizowane konferencje
- Zakład we współpracy z Instytutem Fizyki Akademii Nauk Republiki Czeskiej w Pradze organizuje cykliczną konferencję Polish-Czech Seminar „Structural and Ferroelectric Phase Transitions”. Seminaria mają wieloletnią tradycję - odbywają się od roku 1979, kiedy to w podpoznańskim Błażejewku prof. Bożena Hilczer i prof. Jan Fousek zorganizowali pierwsze polsko-czeskie spotkanie. Od tego czasu seminaria odbywają się naprzemiennie co dwa lata, w Polsce lub w Republice Czeskiej (wcześniej w Czechosłowacji). Z biegiem lat, przekształciły się one w międzynarodowe konferencje o uznanym prestiżu i stanowią stanowią obecnie ważne forum wymiany myśli oraz kontaktów naukowych badaczy zajmujących się przejściami strukturalnymi, ferroelektrycznością oraz zagadnieniami pokrewnymi. Tematyka ostatnich seminariów, ktłórym przewodniczy dr hab. Bartłomiej Andrzejewski została rozszerzona o aktualne wyzwania związane z ekologicznymi i zeroemisyjnymi źródłami energii: protonowe oraz jonowe przewodniki dla ogniw paliwowych, ferroelektryczne i perowskitowe ogniwa słoneczne oraz zastosowania najnowszych osiągnięć w gospodarce wodorowej.
https://www.ifmpan.poznan.pl/pol-cze-24/index.html - Pracownicy pracowni zlokalizowanej w Odolanowie na terenie obecnego zakładu PGNiG - GRUPA ORLEN od 40. lat (od 1985 roku) organizują warsztaty naukowe dla utalentowanej młodzieży oraz studentów. „Warsztaty Naukowe Lato z Helem” organizowane są w jedynym miejscu w Europie, gdzie na skalę przesyłową skraplany jest helu (4,2 K, -269°C). Inicjatorem powstania tej placówki naukowej, utworzonej w 1977 roku, był prof. Jan Stankowski (1934-2009), który postanowił ulokować ją, jak mawiał, przy „rzece helu”. Kilka lat później, w 1985 roku, dwóch studentów fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza Tomasz Stankowski i Antoni Wójcik zaproponowało, aby w Odolanowie zorganizować studencki obóz naukowy. Pomysł ten bardzo spodobał się prof. Janowi Stankowskiemu, który przez kolejne ćwierć wieku był kierownikiem naukowym obozów i jego głównym moderatorem.
https://www.ifmpan.poznan.pl/latozhelem/
Dzieło profesora kontynuowali jego uczniowie oraz współpracownicy z pracowni w Odolanowie. Za swoje wieloletnie zaangażowanie prof. Zbigniew Trybuła, prof. Wojciech Kempiński oraz mgr Małgorzata Trybuła zostali uhonorowani prestiżową nagrodą Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności dydaktycznej.
https://www.ifmpan.poznan.pl/documents/aktualnosci/2021/Lista_laureatow_Dzien_Nauki_Polskiej.pdf